2 października, 2022
Blog Biznesowy

Nowe możliwości w systemach BHP

Grzegorz Zimon

Niedawno realizowałem analizę wymagań dla mobilnych rozwiązań do wsparcia procesów BHP mojego Klienta. Ustaliłem, jakie działania składają się na obszar zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i zweryfikowałem ofertę rynkową oprogramowania, które do tego służy. Sprawdziłem takie oprogramowanie jak:

Szczególnie interesowało mnie w jakim zakresie tego typu rozwiązania wykorzystują technologie mobilne.

Uwagę zwraca spora unifikacja oprogramowania dla BHP. Oto funkcje, jakie powtarzają się w większości produktów:

  • wsparcie dziedzinowych norm ISO,
  • zarządzanie zagrożeniami na stanowisku pracy,
  • obsługa wypadków i zdarzeń niebezpiecznych,
  • wsparcie metodyk zarządzania ryzykiem,
  • audyty BHP,
  • ochrona środowiska,
  • komunikacja z pracownikami,

Widać, że większość tego typu oprogramowania powstała w celu organizacji przepływu określonego typu dokumentów. Regulują to stosowne zasady ISO. Najczęściej mamy do czynienia ze zbiorem formularzy i cyfrowych kartotek dokumentów.

Bardzo nieśmiało pojawiają się tutaj rozwiązania mobilne. Jeśli nawet są one oferowane to głównie po to by na telefonie wyświetlić treści, wcześniej udostępniane na ekranie komputera. Może to dziwić, bo praca specjalistów BHP często wiąże się z działaniami w terenie - bezpośrednio tam gdzie pojawiają się zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa pracy. Rozwiązania mobilne wydają się stworzone idealnie do tego typu zadań. Dodatkowo mogą być pomocne również dla pracowników, którzy przebywają w strefach o większym zagrożeniu i dostarczać informacje przydatne w zapewnieniu im bezpieczeństwa.

Co zatem można wykorzystać tworząc mobilne aplikacje dla BHP? Oto kilka przykładów:

  • lokalizacja pracowników w strefach zagrożonych,
  • powiązanie dokumentów z przestrzenią zakładu pracy, 
  • automatyzacja raportowania zdarzeń,
  • integracja z pomiarami na stanowiskach pracy,
  • identyfikacja środków ochrony indywidualnej,

lokalizacja na terenie zakładu

Najwięcej korzyści może przynieść wykorzystanie precyzyjnej lokalizacji pracownika w przestrzeni zakładu pracy. Za pomocą znaczników RFID lub beacon możemy monitorować poruszanie się pracowników w wybranych strefach. Dzięki temu możemy gromadzić dane o tym kto i jak długo przebywał w miejscu występowania zagrożeń i zliczać sumaryczną ekspozycję na czynniki szkodliwe. Na podstawie tych danych możliwe jest wysyłanie powiadomień o przekroczeniu limitów, zarówno do poszczególnych pracowników jaki i osób zarządzających zespołem. Pracownicy wchodzący do strefy niebezpiecznej mogą być powiadamiani o tym ile czasu mogą jeszcze w niej spędzić i w jaki sposób powinny się zabezpieczyć. Osoby organizujące pracę w czasie rzeczywistym obserwują sytuację w swoim zespole. Zebrane dane ostatecznie mogą posłużyć do automatycznego przygotowania wymaganej dokumentacji BHP.

zarządzanie dokumentacją

Możliwość precyzyjnego lokalizowania danej osoby na terenie przedsiębiorstwa można wykorzystać również w zarządzaniu dokumentacją BHP. Audyty BHP, przegląd zagrożeń, weryfikacja zabezpieczeń, dzięki urządzeniu mobilnemu, może odbywać się w kontekście konkretnego miejsca na hali produkcyjnej. Użytkownik w zależności od tego gdzie się znajduje, automatycznie ma wgląd w historię dokumentów danego stanowiska pracy lub infrastruktury ważnej dla bezpieczeństwa. Tworząc nowe dokumenty dołącza je tworząc spójny opis sytuacji.

automatyczne alertowanie

Dane gromadzone w urządzeniach mobilnych poszczególnych pracowników, mogą służyć do automatycznego powiadamiania o wystąpieniu zdarzeń niebezpiecznych. Komunikaty mogą informować o wejściu kogoś do strefy zamkniętej, czy też zawiadamiać o zasłabnięciu lub wystąpieniu wypadku, jeśli zarejestrowany zostanie upadek pracownika.

integracja z pomiarami

Ochrona pracowników może być bardziej precyzyjna, jeśli dane z ich urządzeń połączymy z danymi zarejestrowanymi przez urządzenia pomiarowe zakładu. Rejestrowana skala wibracji, wysokość temperatury czy intensywność hałasu uzupełniają obraz warunków pracy i mogą składać się na informację o poziomie obciążenia poszczególnych pracowników i ryzyku wystąpienia wypadku. Analiza zebranych danych w dłuższej perspektywie może posłużyć opracowaniu planów postępowania w badanych warunkach i bardziej efektywnemu zarządzaniu ryzykiem.

środki ochrony

Ciekawym wykorzystaniem rozwiązań mobilnych może być weryfikowanie stosowania środków ochrony osobistej. Wymagane zabezpieczenie może być przypisane do poszczególnych stref. Po wejściu do niej, użytkownik jest informowany o tym jak powinien być zabezpieczony i sam potwierdza, które elementy ochrony posiada. Weryfikacja może występować również automatycznie. Na podstawie sygnału ze znacznika beacon umieszczonego w kasku lub masce, system automatycznie ustala, czy pracownik ma je przy sobie.

Wymienione funkcje mogą być realizowane za pomocą telefonów lub tabletów dostosowanych do codziennych warunków pracy. Odpowiednio zabezpieczone urządzenia lepiej znoszą intensywną eksploatację. W szczególnych sytuacjach konieczne może okazać się wykorzystanie specjalizowanych urządzeń wyposażonych w wybrane rozwiązanie techniczne. Za pomocą rozwiązań IIoT możliwe jest budowanie indywidualnych rejestratorów, wyposażonych w wymagane sensory lub środki komunikacji.

Rozwiązania mobilne usprawniają połączenie pomiędzy pracownikami a procesami, które zapewniają im bezpieczeństwo. Rejestracja i publikowanie danych w czasie rzeczywistym ułatwiają szybką reakcję na niebezpieczne zdarzenia. Są też podstawą do analiz, prowadzonych w celu poprawy poziom bezpieczeństwa pracy.

Udostępnij

Polecane artykuły

Pokaż wszystkie