15 lutego, 2024
Blog Biznesowy

Mobilne aplikacje dla pracowników a trendy na rynku pracy w 2024

Grzegorz Zimon

Przeglądając prognozy dotyczące rynku pracy na nowy rok, obok fetyszu każdego rekrutera - sztucznej inteligencji - najczęściej wymieniane są następujące czynniki determinujące przyszłość:

  • wzrost stawki minimalnej, 
  • niskie bezrobocie,
  • zatrudnianie cudzoziemców,
  • elastyczne formy zatrudnienia.

Jak te czynniki możemy uwzględnić projektując i wdrażając aplikację mobilną dla swojego biznesu?

Praca człowieka, bez względu na oczekiwane kwalifikacje, staje się coraz trudniej dostępna. W ciągu ostatniej dekady, minimalne wynagrodzenie wzrosło o 150% a zmiany demograficzne sprawiają, że liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmniejsza się o około 100 tys. każdego roku. Takie zmiany, będą zwiększać atrakcyjność rozwiązań podnoszących efektywność procesów. Wynik osiągany z jednej złotówki wynagrodzenia zadecyduje o sile konkurencyjnej firmy i atrakcyjności oferty zatrudnienia. Mobilna aplikacja dla pracownika może tu być ważnym atutem.

Dzięki rozwiązaniom z rodziny Employee App, można znacząco usprawnić przyjęcie nowego pracownika, doszkolenie lub przygotowanie go do nowych obowiązków. Niezbędna wiedza może być przekazana w przystępnej formie, będzie dostępna w dowolnym momencie i dostosowana do potrzeb konkretnego pracownika. Ważne jest również to, że pracownik w dużej mierze będzie mógł samodzielnie przygotować się do nowych wyzwań i zweryfikować osiągane efekty.

Mobilne aplikacje dla pracowników to również istotne uzupełnienie warsztatu codziennej pracy. Dostarczy pracownikowi informacje o kolejnych zadaniach do wykonania, udostępni niezbędne materiały, ułatwi komunikację z resztą zespołu. Kluczowe jest to, że aplikacja umożliwi błyskawiczną reakcję na pojawiające się zmiany i ułatwi działanie zgodnie z przyjętymi procedurami.

Dane gromadzone za pomocą aplikacji mobilnej ułatwią gromadzenie danych, które pozwolą realnie oceniać czasy reakcji, przestojów oraz realizacji poszczególnych czynności. Na tej podstawie możliwe będzie weryfikowanie skuteczności zmian w poszukiwaniu lepszych wyników prowadzonych procesów.

Jako sposób na deficyt rąk do pracy coraz częściej wskazuje się zatrudnianie cudzoziemców. Wybór takiej drogi stanowi spore wyzwanie dla wielu firm. Muszą one uporać się z barierami językowymi, kulturowymi i organizacyjnymi. Tu też może być pomocna mobilna aplikacja pracownika. Dzięki niej, treści udostępniane pracownikom są automatycznie tłumaczone na wybrany język i stają się dostępne dla każdego. W ten sposób zagraniczni pracownicy mogą zapoznać się z materiałami szkoleniowymi, instruktażami lub mogą być poprowadzone przez kolejne kroki zlecanych obowiązków. Dzięki temu firma szybciej uzupełni wakat a nowy pracownik szybciej odnajdzie się z obcym środowisku i sprawniej poradzi sobie z powierzanymi zadaniami.

Poważne zmiany wskazywane są również w obszarze form zatrudnienia. Na atrakcyjności zyskiwać będą: elastyczna praca hybrydowa i praca w zespołach projektowych złożonych ze specjalistów pracujących zadaniowo. Taki model pracy umożliwi pracodawcom zmaksymalizować efekt osiągany w ramach budżetu przeznaczonego na wynagrodzenia, przy jednoczesnym zaspokojeniu finansowych oczekiwań specjalistów. Aplikacja mobilna w takim podejściu wspierać może między innymi: 

  • komunikację pomiędzy zamawiającym i wykonawcą,
  • zarządzanie dostępnymi zasobami,
  • wyceny i rozliczanie kosztów pracy,
  • integrację pracownika zewnętrznego z procesem zamawiającego,
  • budowę nowych modeli współpracy z agencjami pracy,

Dzięki temu pracownik, który nie będzie zatrudniony na etacie danego przedsiębiorstwa, stanie się częścią jego organizacji i struktury.

Mobilne aplikacje dla pracowników sprawdzą się również w kontekście zatrudnionych na etatatach. Szczególnie w przypadku pokolenia, które obecnie wchodzi na rynek pracy. Specjaliści HR sygnalizują, że młodzi ludzie potrzebują nowej formy kontaktu, podejścia do organizacji pracy i motywowania do codziennych wyzwań. Jest to szczególnie ważne jeśli wysoka rotacja pracowników, decyduje o rentowności naszego biznesu. Aplikacja mobilna dla pracownika, może ograniczyć dyskomfort funkcjonowania w nowej organizacji, ułatwić opanowanie przypisanych obowiązków i uatrakcyjnić codzienną pracę. Jasne komunikowanie zadań, dostosowywanie zadań do poziomu kompetencji pracownika i udzielanie szybkiego sygnału zwrotnego połączone z mechanizmem grywalizacji może zwiększyć motywację zespołu oraz podnieść poziom lojalności pracowników.

Jeśli prognozy zmian na rynku pracy potwierdzą się, zarządzanie personelem będzie główną barierą rozwoju niemal każdej branży. Automatyzacja i robotyzacja nie są wstanie pokryć luki pomiędzy oczekiwaniami firm a parametrami rynku pracy. Konieczne jest poszukiwanie narzędzi, które pozwolą optymalnie wykorzystać dostępne zasoby. Jednym z nich jest aplikacja mobilna dla pracowników.

Udostępnij

Polecane artykuły

Pokaż wszystkie