7 czerwca, 2023
Blog Biznesowy

7 kroków przygotowania do implementacji aplikacji mobilnej

Grzegorz Zimon

Implementacja aplikacji mobilnej to wyzwanie, które wymaga należytego przygotowania. To od niego zależy sukces prac nad nowym narzędziem i powodzenie w doskonaleniu organizacji. Każda godzina pracy zainwestowana na tym etapie projektu zwraca się wielokrotnie a każde zaniedbanie mści się przez cały okres życia produktu. Dlatego nie spiesz się i pamiętać o:

opis celów wdrożenia aplikacji

Nikt nie zna Twojego biznesu jak Ty, dlatego nikt tak jak Ty i Twoi Współpracownicy nie opisze problemów, jakie chcecie rozwiązać i celów jakie przed sobą stawiacie. Rozmawiajcie o tym jak najwięcej, upewniajcie się, że myślicie o tym samym. Stawiajcie hipotezy i starajcie się je zweryfikować. Generujcie kolejne pomysły. Każdą z propozycji warto odnosić do rzeczywistych wydarzeń i problemów, które okazywały się przeszkodą w przeszłości. Takie przykłady pozwalają sprawdzić, czy rozważane rozwiązania mają szansę pomóc. Definiowane cele muszą być opisane możliwie jasno i zrozumiale nawet dla osób spoza organizacji. Będzie to szczególnie ważne, gdy część prac zlecisz na zewnątrz. Istotne jest aby wymagania odnosiły się do parametrów jakościowych doskonalonych procesów i określały poziom oczekiwanej poprawy. Kolejne etapy przygotowań pozwolą sprawdzić, czy takie efekty są w ogóle możliwe.

analiza rynku branży

Opierając się na przyjętych wymaganiach, warto przyjrzeć się jak podobne cele osiąga konkurencja, która działa na tym samym rynku co Ty. Dobrze wiedzieć, co stymuluje zmiany w branży i w jakim kierunek zmiany te zmierzają. Cennym punktem odniesienia będą decyzje inwestycyjne konkurencji i narzędzia wybierane przez podobne organizacje. Każda firma jest inna i ma własne potrzeby ale poznanie posunięć rywali może być inspirujące.

wybór modelu realizacji projektu

Posiadając zweryfikowane wymagania względem przyszłego narzędzia możesz zastanowić się nad modelem, w jakim będą realizowane dalsze prace. Jakie zadania wykonasz własnymi siłami a co zlecisz? Kluczowe tu są zasoby, jakimi dysponujemy. Czy wewnątrz organizacji posiadamy kompetencje analityczne, projektowe, deweloperskie, wdrożeniowe i rozwojowe? Które z nich musimy uzupełnić na stałe, a które będą potrzebne tylko przez ograniczony czas? Odpowiadając na te pytania określamy potrzeby rozwoju zespołu i zakupu usług zewnętrznych.

wybór Product Ownera

Bardzo istotną rolą, którą trzeba uwzględnić w podziale pracy jest funkcja Product Ownera. To on będzie odpowiedzialny za to by gotowa aplikacja spełnia oczekiwania i realnie podnosiła efektywność organizacji. Produkt Owner reprezentuje interesy Twojego biznesu i odpowiada za kontakt z zespołem prowadzącym projekt. Pomoże w doprecyzowaniu wymagań i będzie pracował nad ich zrealizowaniem. Staje się “trzecią stroną”, która dba o to aby zarówno zamawiający jak i wykonawca wywiązywali się ze swoich ról. PO może być zarówno częścią organizacji jak i zewnętrznym zasobem. Decydując się na zatrudnienie PO z zewnątrz zyskujesz obiektywizm oceny propozycji biznesu, doświadczenie z innych projektów oraz wsparcie w komunikacji wykonawcami.

projekt rozwiązania

PO odpowiada między innymi za to by wymagania biznesu zostały przełożone na projekt aplikacji. Pamiętaj, że projekt to nie tylko opis tego co ma powstać. Praca nad projektem to doskonała okazja do zweryfikowania jakości opisu wymagań i upewnienia się, że produkt finalny spełni swoje cele. Integralną częścią projektu może być makieta lub prototyp aplikacji, który pozwoli zasymulować pracę rozwiązania w konkretnych scenariuszach użycia.

kontrola jakości projektu

Dzięki temu, w bardzo konkretny sposób możemy zaprezentować jak aplikacja będzie działać w wybranych sytuacjach. Pokazać kto i w jaki sposób z niej korzysta. Co ważne prototyp może być weryfikowany przez docelowych użytkowników. W ten sposób upewnimy się, że odbiorcy rozumieją rozwiązanie i wiedzą jak je używać. Doskonaląc projekt, upewniamy się, że nie pominęliśmy nic ważnego w pracy aplikacji. Ogromnie uprości to prace programistyczne i obniży ich koszty.

określenie priorytetów

Dysponując gotowym projektem, przed przekazaniem go deweloperom, warto rozważyć jeszcze jeden krok - ocenę znaczenia poszczególnych funkcji. Może spośród z nich można wybrać pewną grupę, która dostarcza kompletną i ważną wartość, którą można zrealizować w pierwszej kolejności. Wykonanie i wdrożenie takiej części aplikacji może być bardzo korzystne dla całości projektu. Na mniejszej próbce możemy sprawdzić trafność przyjętych założeń i wyciągnąć wnioski dla dalszych prac.

Przygotowująć się do realizacji dowolnego rozwiązania IT, łatwo ulec pokusie szybkiego przejścia do konkretów - zlecenia prac deweloperskich. Trzeba pamiętać, że jest to bardzo kosztowny etap, który może być jeszcze droższy jeśli pojawi się potrzeba modyfikacji lub poprawek przedmiotu zamówienia. Dlatego nie śpiesz się i poświęć ile tylko możesz czasu na przygotowania. Nie obawiaj się powtarzać wymienione wyżej kroki. Jeśli nawet, któryś z nich będziesz musiał wykonać jeszcze raz, będzie to Ciebie kosztowało mniej niż wprowadzanie poprawek na etapie programowania.

Udostępnij

Polecane artykuły

Pokaż wszystkie